LOKALNA TWÓRCZOŚĆ

Nasz region obfituje w wielu poetów i pisarzy, których twórczość serdecznie Państwu polecamy. W ich dorobku znajdziemy m.in. wiersze, powieści, reportaże, komiksy, książki historyczne oraz przyrodnicze.

Anna Magdalena Pokryszka

Poetka oraz instruktor kulturalny.
Jej wiersze publikowane były m.in.
w Noworudzkim Klubie Literackim OGMA, w „Odrze” i czasopismach regionalnych. Dotychczas ukazały się trzy tomiki jej wierszy:
„Cokolwiek uczyniłeś mi Adamie”, „Każdego dnia” oraz „Jak heban”.
Na podstawie jej twórczości powstał także spektakl wystawiany przez Teatr Miejski
w Ząbkowicach Śląskich.

Sławomir Michał

Z zamiłowania podróżnik i kulturoznawca.
W 2014 roku wydał powieść „Strefa Pawłowa”, za którą otrzymał I miejsce
w III edycji ogólnopolskiego konkursu Literackiego Debiut Roku organizowanego przez gdyńskie wydawnictwo Novae Res. Książka ta to political fiction przedstawiająca rzeczywistość po katastrofie nuklearnej, gdzieś na Wschodzie Europy. Kolejną publikacją ząbkowiczanina był „Człowiek, który zabił Jamesa Pereza” – western rozgrywający się na granicy amerykańsko-meksykańskiej w ciągu jednego dnia. Ostatnią książką Sławomira Michała jest “Po drugiej stronie Uralu” – relacja z podróży autostopem, która zaczyna się w Ząbkowicach Śląskich, a kończy za Uralem.

Zbigniew Wolf

Poeta oraz grafik.
Do tej pory wydał trzy tomiki wierszy:
„Źródła pamięci”,
„Przemijanie” i ”Przed świtem”.

Inspiracje do swoich wierszy bierze z obserwacji otoczenia – patrzenia na miasto, mieszkańców o różnych porach,
w różnych okolicznościach.

Grażyna Majerczyk

Poetka, której wiersze zmuszają do refleksji, wciągają w grę słów, skojarzeń, uczą i podpowiadają jak żyć i jak postępować, by nie ranić innych ludzi. W 2014 r. wydany został tomik jej wierszy
pt. „Wiersze o miłości i nie tylko”

Agnieszka Korol

Kobieta o wielu twarzach – nauczycielka, pisarka, autorka bajek dla dzieci, scenariuszy filmowych, powieści i sztuk teatralnych. W jej dorobku znajdują się m.in. „Bajki o smokach podróżnych”, „Listy z jeziora”, „Zamczysko”,
„Rycerze Eonii”
oraz wydane przez naszą książnicę „Przygody smoka Smakosława w Ząbkowicach Śląskich”.

Bogusław Romaszewski

Podróżnik i alpinista, krajoznawca i publicysta. Autor licznych artykułów prasowych dotyczących historii,
kultury i zabytków naszego regionu.
W swoich książkach „Legendy i opowieści Ziemi Ząbkowickiej” zebrał historie opowiadane w różnych miejscowościach naszego powiatu.

Jerzy Organiściak

Regionalista, przewodnik turystyczny oraz autor, wydawca i redaktor książek o Ziemi Ząbkowickiej. Jego dorobek obejmuje kilkadziesiąt artykułów oraz publikacje takie jak czterotomowy cykl pod tytułem „Ząbkowickie opowieści”, „Zarys dziejów turystyki i krajoznawstwa w Ząbkowicach Śląskich”, „Ząbkowice Śląskie 1287-2007. Ludzie, daty, daty”, „Alois Taux i jego wieś Braszowice”.

Arkadiusz Wilczewski

Przedsiębiorca i społecznik. Oficer Marynarki Wojennej RP i Policji, zawsze gotowy na nowe wyzwania. Tropiciel frapujących historii z życia wziętych. Wielbiciel dobrych powieści, ciętych ripost oraz celnych point. Dyskretny i przenikliwy obserwator zdarzeń. W 2022 r. zadebiutował książką „Porucznicy. Czerwone zło”, która jest powieścią szpiegowską z lat 30. XX wieku.

Radek Sołtysiak

Artysta wszechstronny – pisarz, rysownik, filmowiec, twórca planszówek i papierowych RPG-ów, jak również amatorski animator. W 2022 r. ukazał się komiks „Feliks i Makary”, którego jest współscenarzystą.

Beata Blicharska

Na co dzień nauczycielka języka polskiego. W 2014 r. nasza biblioteka wydała jej książkę pt. „Z Frankenstein do Ząbkowic Śląskich. Drogi powojennych integracji na Ziemi Ząbkowickiej”, która jest rezultatem prac badawczych, prowadzonych przez autorkę.
Dzieje Ząbkowiczan w latach 1945 – 1956 to szczególnie skomplikowany etap w historii naszej społeczności, będące stykiem traumatycznych okoliczności powojennych z nastaniem terroru stalinowskiego. Sama bibliografia zawiera prawie 90 pozycji wydobytych z archiwów, 70 pozycji książkowych, prawie 60 źródeł prasowych i internetowych, 15 opracowań niepublikowanych oraz ponad 40 fotografii.

Sylwia Winnik

Pisarka dziennikarka i blogerka.
Interesuje się historią, szczególnie drugą wojną światową.
Autorka bestsellerowych książek: „Dziewczęta z Auschwitz”, „Tylko przeżyć. Prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy”, „Dzieci z Pawiaka”, „Moc truchleje” oraz „Bezmiłość”.
W 2022 roku ukazała się także jej pierwsza książka skierowana do dzieci pt. „Tymek, Czarny Kot i zagadki Pałacu Marianny”. Opowiadanie Sylwii Winnik znajdziemy również w zbiorze „Rozdzieliła nas wojna”.
Autorka jest także współorganizatorką Literackiego Festiwalu Czas na Książki, który odbywa się w naszym mieście.

Leszek A.Nowak

Malarz, historyk i krytyk sztuki, pisarz oraz poeta. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia w dziedzinie popularyzacji kultury. Posiadacz tytułu „Zasłużony dla Ząbkowic Śląskich”.
W 2014 roku dzięki naszej bibliotece wydany został leksykon artystyczny pt. „Artyści związani z Ziemią Ząbkowicką i ich dzieła”.
Indeks ten obejmuje artystów rzemieślników oraz twórców ludowych i amatorów, którzy związani są z naszym regionem.

Maciej Przegonia

Autor powieści i opowiadań, takich jak „Saga kresowa”, „Baron Frankenstein i inne opowiadania”, „W cieniu Krzywej Wieży”, „Zdarzyło się wczoraj” oraz „Ciemno, coraz ciemniej”.

Janusz Senko

Urodził się 6 stycznia 1935 roku w Poznaniu, po wojnie przyjechał z rodzicami do Ząbkowic Śląskich. 

Przez większość życia pisał wiersze o tematyce patriotycznej. 

Autor wielu wierszy, opisujący ważne dla niego sprawy oraz ludzi.
W 2013 ukazał się pierwszy tom jego wierszy „Dla Ciebie, Polsko!”, a kilka lat później „Polsko, moja Ojczyzno”.

Zmarł 28 marca w wieku 86 lat. 

Stanisława Szabla

Była mieszkanką Sulisławic, gdzie bardzo aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym i kulturalnym swojej wsi oraz regionu.
W 2015 roku ukazał się jej tomik
„Daję wam moje serce”.
Wiersze do niego powstały z potrzeby serca i opisywała w nich to,
co było dla niej najważniejsze.

Bartosz Grygorcewicz

Pracownik Archiwum Państwowego we Wrocławiu, przewodnik sudecki, autor licznych artykułów związanych z powojennymi dziejami powiatu ząbkowickiego.
Autor oraz współautor wielu książek regionalnych,
m.in. „Oblicza przeszłości. Zarys dziejów Ząbkowic Śląskich w latach 1945-1948”, „800 lat wsi Tarnów”, „W cieniu Wielkiej Sowy”, „Monografia Gór Sowich”.

Kamil Pawłowski

Autor licznych publikacji i artykułów poświęconych historii i zabytkom powiatu ząbkowickiego.
Wraz z naszą biblioteką organizował konferencje naukowe poświęcone historii Ząbkowic Śląskich, których pokłosiem było wydanie trzech tomów zbiorów artykułów w serii „Wokół dziejów miasta”.
W swoim dorobku ma także takie pozycje jak „Ratusz w Ząbkowicach Śląskich”, „Ząbkowice Śląskie – Historia zaklęta w obrazach”, „W służbie miasta, państwa i Kościoła. Ewangelicki Zakład Diakonijny w Ząbkowicach Śląskich w latach 1860-1946” oraz „Dzieje Ciepłowód od czasów najdawniejszych do współczesności”

Wojciech Giża

Autor pisze książki przyrodnicze i krajoznawcze które dotyczą zagadnień etnobotanicznych, kulturowych, historycznych, turystycznych i językowych oraz obszarów wiedzy powstałych na styku wymienionych dziedzin.
Wojciech Giża w oparciu o swoje publikacje prowadzi także prelekcje, wykłady i szkolenia. W jego dorobku znajdziemy m.in. takie tytuły jak „Rośliny chronione Ziemi Ząbkowickiej”, „Rośliny chronione Sudetów”, „Rośliny chronione Ziemi Złotostockiej” czy „Skarby Ziemi Złotostockiej”.

Felicja Wołyńska

Felicja Wołyńska jest emerytowaną nauczycielką, plastyczką i poetką. Oprócz wierszy pisze także prozą artykuły, wykłady, szkice pamiętnikarskie, recenzje, obrazki sceniczne i baśnie dla dzieci. Za swoją twórczość otrzymała wiele nagród w konkursach literackich i plastycznych, m.in. recytując własne utwory dwukrotnie zdobyła I miejsce w konkursie „Mistrzyni Sztuki Słowa Ponad Granicami” we Wrocławiu. W jej dorobku znajdują się tomiki poetyckie dla dzieci oraz dorosłych, m.in. „Kamieniec Ząbkowicki w rysunkach i wierszach”, „Wiersze nie tylko dla dzieci”, „W zaułkach pałacowych…” , „Mini traktat o tańcu”, „Ecie pecie-co Pani plecie?”.

Marian Patela

Autor tomiku „Okiem seniora”, przedstawiającego różne etapy życia poety. Zbiór wierszy jest niejako pamiętnikiem mężczyzny, który uczestniczył w walce o niepodległość Polski, był aktywny społecznie oraz przeżywał różne odcienie miłości.

Wanda Blicharska

Autorka tomiku „Życie moje”, który jest zbiorem utworów przedstawiających różne etapy życia poetki. W swojej formie jest niejako pamiętnikiem kobiety szukającej swojego miejsca w otaczającym ją i ciągle zmieniającym się świecie.