ZĄBKOWICE W LITERATURZE

Ziemia Ząbkowicka pojawia się również w książkach autorów niezwiązanych z naszym regionem. Oto kilka tytułów, w których odnajdziemy nasze okolice.

Okładki książki Ząbkowice Śląskie na dawnych pocztówkach tom 1 oraz tom 2

Ząbkowice Śląskie na dawnych pocztówkach

Andrzej Dobkiewicz i Sobiesław Nowotny

Dwa albumy, w których znalazły się pocztówki ukazujące przede wszystkim architekturę miasta, dziś w dużym stopniu zmienionej w stosunku do okresu sprzed 1945 r. W drugim tomie pokazane zostały także wnętrza, kościołów, hoteli i innych obiektów oraz kolekcja pocztówek z panoramami i zdjęciami lotniczymi miasta.

Okładka książki Koleje Ziemi Ząbkowickiej

Koleje Ziemi Ząbkowickiej

Tomasz Przerwa i Przemysław Dominas

Książka opisuje budowę i funkcjonowanie kolei na ziemi ząbkowickiej, podejmując problem jej rozwoju i znaczenia w zmieniających się warunkach gospodarczych i społeczno-politycznych. Osobną cześć poświęcono kwestiom technicznym i obecnemu stanowi zachowania infrastruktury kolejowej. W pracy wykorzystano m.in. materiały źródłowe przechowywane w archiwach polskich i niemieckich. Wzbogacają ją liczne ilustracje historyczne i współczesne oraz schematy układów torowych stacji kolejowych.

Okładka książki Dziewczyna Kata

Dziewczyna kata

Magdalena Knedler

„Dziewczyna kata” to znakomite połączenie powieści sensacyjnej i historycznej. Akcja współczesna przeplata się tutaj z reminiscencjami przeszłości, dzięki którym niezwykle plastycznie maluje się przed nami siedemnastowieczny Wrocław. Miasto pełne jest tajemnic, ukrytych skarbów i artefaktów, z którymi wiążą się nie tylko legendy, ale i jakaś tajemnicza, magiczna moc. Z ogromną ciekawością zagłębiamy się w ten świat, śledząc perypetie głównej bohaterki, która podczas swojej wyprawy przybywa także do naszego miasta i tu przedstawiona zostaje historia ząbkowickich grabarzy

Rok królika

Jaoanna Bator

Autorka bestsellerowych romansów historycznych Julia Mrok kieruje się dwoma pragnieniami: rozkoszy i opowieści. By je zaspokoić, z nikim się nie liczy i nie zważa na skutki swoich poczynań, ale kiedy posuwa się za daleko, w końcu musi zniknąć z własnego życia. Zmienia tożsamość i wygląd, opuszcza swoich dwóch kochanków. Z Warszawy wyjeżdża do Ząbkowic Śląskich – miasteczka, do którego bardziej pasuje dawna nazwa Frankenstein. Wszechobecna atmosfera grozy zagęszcza się zwłaszcza w jedynym hotelu w mieście, gdzie uciekinierka postanawia wynająć pokój. Jego tajemnicza właścicielka, Wiktoria Frankowska, prowadzi w nim spa „Pod Królikiem”. Potworna tajemnica, jaka wiąże się z tym miejscem, sprawi, że Julia Mrok będzie musiała na nowo zmierzyć się ze swoją przeszłością i podjąć decyzje, które po raz kolejny odmienią jej życie.

Miłość leczy rany

Katarzyna Bonda

Kerej mieszka w kazachstańskim Uralsku. Wojownik i jogin sprzeciwia się lokalnemu gangowi i zabija własnych oprawców. Emigruje do Polski, gdzie zmienia tożsamość i zrywa z przeszłością. Teraz jest Igorem. W 1997 roku w Srebrnej Górze podczas dyskoteki w jednym z klubów chłopak poznaje Tośkę. Ich spotkanie sprawia, że losy młodych ludzi zaczną przeplatać się na dłużej. Cztery lata później w Ząbkowicach Śląskich Igor i Tośka starają się żyć normalnie, jak każda inna para. Igor udziela porad jako znachor i prowadzi zajęcia jogi. Tośka zaś… nieustannie zamartwia się przeszłością swojego chłopaka. Dziewczyna wie, że Igor w przeszłości kogoś zabił. Coraz częściej pojawiają się u niej też wątpliwości wobec tego, czy wie, kim jest jej chłopak. A gdy sekrety zaczną wychodzić na jaw, nie będzie już jak przedtem.

24 dni po drugiej stronie

Maciej Odoliński

Latem 1994 roku we wsi Szklary, na terenie nieczynnej, poniemieckiej kopalni niklu wydarzyła się jedna z najbardziej niezwykłych ludzkich historii. Zaplanowana na godzinę, lub dwie przygoda okazała się śmiertelną pułapką. Głód, zimno, cisza i nieprzenikniona ciemność w ciągu kilku pierwszych dni doprowadziły Adama i Rafała na skraj obłędu i śmierci głodowej… Książka jest pierwszą pełną relacją bohaterów i uczestników wydarzeń i daleko wykracza poza ramy reportażu.

Prawdziwa historia Frankensteina

Witold Jabłoński i Sławomir Folkman

1819 rok, w pewnym dużym mieście płonie biblioteka kurii biskupiej. Sprawca oddala się od pożaru i klucząc po ulicach w celu uniknięcia pogoni i zdemaskowania, gorączkowo wspomina wypadki, które doprowadziły go do tej dramatycznej sytuacji. Gdy w witrynie księgarni spostrzega powieść Frankenstein, szczególnie jaskrawo odżywa w nim wspomnienie spotkania z Mary Shelley w Szwajcarii na przełomie wiosny i lata 1816 roku… „Prawdziwa historia Frankensteina” to podróż do źródeł fenomenu, jakim stała się historia szalonego naukowca, który zapragnął pokonać śmierć i wskrzeszać zmarłych. To także opowieść o życiu pewnego młodzieńca, którego nieprawdopodobne pragnienia doprowadziły ostatecznie na krawędź życiowej klęski. „Nowożytny Prometeusz” to wędrówka za kulisami historii medycyny, nauki, ale także spirytyzmu, okultyzmu oraz… literatury.

Narrenturm

Andrzej Sapkowski

„Narrenturm” to pierwszy tom fantastyczno-historycznej trylogii, której akcja rozgrywa się na Śląsku w początkach piętnastego wieku. Główny bohater, Reinmar z Bielawy, zwany Reynevanem to uczony zielarz i medyk, młodzieniec nieco naiwny, ale niezwykle sympatyczny. Reinmar nieustannie popada w kłopoty z winy swego romantycznego usposobienia. Zakochany w pięknej Adeli, żonie rycerza Gelfrada de Stercza, musiał ratować się ucieczką, kiedy bracia rycerza przyłapali go in flagranti. Tak rozpoczyna się epicka podróż Reynevana przez ziemie dawnego Śląska szarpanego wojną religijną z husytyzmem . W wędrówce tej Reynevan odwiedza miejsca, które nadal można znaleźć na mapach, m.in. Ząbkowice Śląskie.

Wiersze spod Krzywej Wieży

Adam Lizakowski

Tomik wierszy nawiązujących do zabytków, historii oraz przyrody naszego powiatu. Publikacja nie tylko traktuje o tematach bliskich mieszkańcom, ale przede wszystkim promuje walory regionu. Tomik został wydany w 2013 roku przez naszą bibliotekę.